Pamięć! Jak o nią zadbać?

Nie jest tajemnicą, że im jesteśmy starsi tym nasz mózg zaczyna wolniej pracować i zaczynamy mieć problem z pamięcią i koncentracją. Stymulacja mózgu jest niezwykle ważnym elementem codzienności. Zajęcia twórcze, aktywność fizyczna, gimnastyka mózgu, dieta to kilka propozycji, które wdrożone w życie racjonalnie, zaowocują w przyszłości poprawą naszej pamięci. Wszelkie robótki ręczne – szydełkowanie, wyklejanie, rysowanie czy wycinanie powodują intensywniejszą pracę mózgu. Uczą koncentracji i angażują różne zmysły i czynności w jednym czasie. Dzięki aktywności fizycznej poprawia się krążenie krwi i dostarcza większej ilości tlenu do organizmu, co za tym idzie mózg będzie mógł wydajniej i efektywniej pracować, a odpowiednia dieta bogata w witaminy, makroelementy i kwasy omega-3 będzie wspierać ten cały złożony proces.

Osoby starsze, często po 60-tym roku życia skarżą się na pogorszenie pamięci i koncentracji. Nie zdając sobie sprawy, że można temu zaradzić, nie zważywszy na wiek. Ćwiczenie mózgu, dbanie o niego w różny sposób powinno stać się częścią ich codziennej rutyny. Jeżeli zachodzi taka konieczność należy im w tym pomagać, jednak starać się, aby w tym całym procesie nie odczuwali dyskomfortu, wynikającego z ich słabości tylko czuli się partnerami podczas wykonywanych ćwiczeń. Mózg człowieka nie zważywszy na jego wiek według naukowców jest bardzo plastycznym organem, kiedy tracimy jakąś jego część inna przejmuje jej funkcje, takim przykładem mogą być osoby, które utraciły go w wyniku udaru lub mechanicznego urazu. Neuroplastyczność lub plastyczność mózgu jest to mechanizm, który wspierany poprzez naukę, zdobywanie nowych umiejętności oraz podtrzymywanie stanu zaciekawienia pozostawia w naszym mózgu fizyczny ślad. Ciągła regeneracja i ćwiczenie mózgu jest kluczem do jego sprawnego działania, nie mniej jednak z wiekiem wszystko przychodzi nieco trudniej i wolniej. Nie należy popadać w rutynę i wysyłać swoich komórek na przedwczesną emeryturę. Pomimo zakończenia aktywności zawodowej i wyciszenia swojego życia codziennego, po latach intensywnej aktywności nie należy zaprzestać samorozwoju, nasz mózg tego po prostu potrzebuje. Przejście na emeryturę jest idealnym czasem, aby rozwijać stłumione przez lata pasje i realizować niegdyś puszczone w niepamięć cele.

Każdy czas na poprawę sprawności umysłu jest dobry, tylko ważna jest w tym wszystkim systematyczna praca i odpowiednia dieta. Pojawiające się problemy z koncentracją czy stopniową utratę pamięci, można cofnąć i na nowo mieć tzw. świeży umysł. Wszystkie wykonywane ćwiczenia i prace należy wspierać dietą bogatą w kwasy omega-3, żelazo, witaminy z grupy B oraz A, C i E oraz węglowodany, proteiny i zdrowe tłuszcze, eliminując całkowicie tłuszcze trans. W przypadku węglowodanów dobrze jest jeść takie, które są bogate w błonnik, czyli przykładowo pieczywo pełnoziarniste i kasze. Pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, o które można zadbać pijąc wodę niegazowaną. Zrezygnować z używek np. kawy, która wypłukuje magnez z organizmu i utrudnia przyswajanie żelaza, można z powodzeniem zastąpić ją kawą zbożową o wysokiej zawartości błonnika i witamin. Ważnym elementem codziennej diety jest również sposób przygotowania dań. Potrawy, które zostaną przyrządzone na parze będą zdecydowanie bardziej lekkostrawne, niż smażone, a zawarte w nich składniki odżywcze i witaminy zostaną lepiej przyswojone do organizmu w procesie trawienia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na zadbanie o właściwy poziom witamin i minerałów jest pozyskanie ich z pożywienia, niż z dostępnych na aptecznych półkach preparatów.

Należy pamiętać, że zdrowy umysł to nie wszystko. W parze z nim idzie również zdrowe ciało. Aktywność fizyczna wydłuża okres samodzielności seniora i niezależności od innych. W ramach ćwiczeń fizycznych zaleca się wykonywanie regularnych ćwiczeń o niezbyt dużym nasileniu. Mogą być to szybsze marsze, długie spacery, zajęcia fitness dla seniorów, gimnastyka dla seniorów czy pływanie. Badania dowodzą, że seniorzy wykonujący regularnie ćwiczenia fizyczne, posiadają mniejsze ryzyko wystąpienia zmian neurodegeneracyjnych w mózgu, które prowadzą do choroby Alzheimera. Rozsądnie dobrana i regularnie wykonywana aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, poprzez wydzielanie się endorfin szczęścia, wydłuża prognozowaną długość życia, łagodzi przebieg chorób przewlekłych i poprawia sprawność umysłową. Każde ćwiczenie umysłu, aby odnosiło pożądany skutek musi być wspierane poprzez aktywność całego ciała. Umysł i ciało są dla siebie ogromnym wsparciem, ponieważ oddziaływają na siebie wzajemnie.

Podsumowując, aby cały proces odniósł sukces wszystko zależy od samego seniora i jego chęci do pracy nad samym sobą. Należy w tym wszystkim pamiętać, aby sprawić by senior czuł satysfakcję z tego co robi i chciał to robić. Aby pamiętał, że nie jest to jego obowiązek lub konieczność, która wynika ze strachu spowodowanego utratą sprawności umysłowej i fizycznej. Każda czynność powinna być wprowadzana w taki sposób, aby zainteresować seniora i sprawić, aby z przyjemnością do niej podszedł.