Aktywny Senior, czyli zdrowie na emeryturze.

Wiosna za oknami Akacjowej Zagrody zawitała już na dobre. Przyroda budzi się do życia, słychać radosne śpiewy ptaków, widać soczyste połacie rozkwitającej zieleni. Słońce wznosi się coraz wyżej, dni są dłuższe i cieplejsze. Powietrze jest rześkie, czuć w nim zapach pierwszych, rozkwitających kwiatów. Znikają ponure, dżdżyste dni.. a my czujemy się lepiej. Przyroda sama zachęca nas do aktywnego spędzania czasu, szczególnie wtedy, kiedy sprzyja do tego otaczająca infrastruktura.

Badania dowodzą, że aktywność fizyczna może modyfikować proces starzenia się i znacznie wpływa na komfort życia. Nasze zdrowie i jakość życia jest ściśle związane z aktywnością. Ciało człowieka zostało stworzone w taki sposób, aby mogło się poruszać i wszelkie zaniedbania tej umiejętności wpływają na funkcjonowanie i zdrowie całego organizmu. Aktywność fizyczna to nie tylko ruch, ale całkowita zmiana złych nawyków oraz pokonywanie przeszkód i barier, które pojawiają się wraz z wiekiem. Wiąże się to ze zdobywaniem nowych umiejętności i równoległym rozwijaniem już nabytych.

Siedzący tryb życia, który uprawiają seniorzy jest powszechnie znany, a najczęściej rozpoczyna się po emeryturze lub z przyczyn zdrowotnych, które stanowią wymówkę do zaniechania jakiejkolwiek aktywności. Bezczynność prowadzi do upośledzenia funkcjonowania układu krążenia, oddechowego oraz układu ruchu, w efekcie końcowym przyspiesza spadek już i tak malejącej wydolności fizycznej wśród seniorów. Regularna aktywność fizyczna powoduje szereg korzystnych, prozdrowotnych oddziaływań takich, jak modyfikuje obecność i przebieg chorób przewlekłych, w tym choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, otyłości, hipercholesterolemii, czy osteoporozy. U seniorów, u których dokonano diagnozy schorzeń układu ruchu aktywność może pomóc łagodzić dolegliwości bólowe. Szczególnie seniory, którzy mają problemy z cukrzycą powinni podejmować się aktywności fizycznej, która korzystnie wpływa na zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę i poprawa tolerancji glukozy.

Systematyczna praca nad własną aktywnością, wiąże się z mniejszym ryzykiem infekcji oraz może wpłynąć na ilość przyjmowanych leków. Jest to dodatkowo rewelacyjny sposób na pośrednie ćwiczenie sprawności umysłowej dla osób już w podeszłym wieku. Po wykonywanych ćwiczeniach lub w trakcie uwalniają się w organizmie endorfiny szczęścia, które powodują uczucie zadowolenia, radości, błogości i satysfakcji, a ich podstawowym działaniem jest redukowanie odczuwania bólu, a także łagodzenie poziomu doświadczanego stresu. Aktywność fizyczna wykonywana regularnie niesie ze sobą wiele pozytywnych korzyści zarówno psychicznych, jak i fizycznych oraz społecznych. Na całym świecie powstaje coraz więcej dowodów, które wskazują, że aktywność fizyczna zapobiega lub opóźnia występowanie demencji, czy depresji. Utrzymanie przez seniora swojej sprawności funkcjonalnej, pozwoli na godne i udane starzenie się, zachowując tym samym niezależność lub minimalną zależność od pomocy innych osób.